- - - Menu - - -

 » Trvalky
 » Letničky
 » Skalničky
 » Popínavky
 » Pokojovky
 » Kaktusy
 » Sukulenty
 » Exotika

 » Jak na to

 » Odkazy- - - Info - - -

GimiWeb
Top Wallpapers
Cars Wallpapers
Základy HTML
Delphi kódy
Gimi Fotogalerie
Gimi Software
Kozel zahradník
FotoSpace

Gimi © 2016


  

Zpět
Výsev drobných semen
 06.02.2010  

Úvod

Některá semínka jsou tak drobná, že při pohledu na ně většinu lidí napadne: "z toho nic nebude". Ale pokud se dodrží určité postupy tak se i ta nejmenší semínka zazelenají. Podělím se s Vámi o postup, který se mi osvědčil při pěstování kaktusů. Může se Vám zdát složitý nebo zdlouhavý, ale výsledek stojí za to. Zároveň neříkám, že je to jediná metoda, a že vynecháním některého bodu se nedostaví úspěch.


1. Výběr vhodné nádoby a její příprava

Ideální nádoba je průhledná, pevná, opatřená dobrým víčkem. Potřebujeme vytvořit malý pařeník, kde se udrží dobré mikroklima. Víčko musí přesně sedět, jinak bude vlhkost utíkat, substrát schnout a sním i rostlinky. Já používám kelímky od pomazánky, které jsou vysoké tak akorát a k dokonalosti jim chybí jen čtvercový tvar. Příprava: Sníme obsah a krabičku pořádně vyčistíme horkou vodou. Odstraníme etikety - to bývá někdy boj, ale přes ten seznam éček neproniká světlo. Necháme uschnout a nádoba je připravena.

Výběr vhodné nádoby: Kelímek Výběr vhodné nádoby: Miska

2. Příprava substrátu

Další důležitou součástí je substrát. Používám směs univerzální zeminy a písku v poměru 1:1. Podstatným krokem je prohnat vše přes sítko, aby byl jemný a sypký. Dalším krokem, který se vyplatí, je krátký pobyt substrátu v mikrovlnce. Zničí se tak všechny houby a organizmy, které mohou naši snahu později pokazit. Stačí na to větší vyřazená dóza. Po vychladnutí je substrát připraven.

Příprava substrátu: Písek, zemina, směs Příprava substrátu: Směs Příprava substrátu: Směs v dóze

3. Ošetření semen

Nositelem plísní mohou být také samotná semínka. Ošetření je jednoduché. Budeme potřebovat Hypermangan (Manganistan draselný), který seženeme v lékárně. Do misky s vodou přidáme pár jeho zrníček a zamýcháme. Vznikne tak růžový roztok, do kterého semínka ponoříme v plastovém (ne kovovém) sítku, nebo lépe v balíčku z plátna, který promneme.

Ošetření semen: Miska s vodou Ošetření semen: Rozpuštění Hypermanganu Ošetření semen: Roztok Hypermanganu Ošetření semen: Ponoření semen

4. Výsev

Do poloviny misky nasypeme připravený substrát, trochu ho vyrovnáme - ušlápneme a rozpašovačem navlhčíme tak, aby byl mokrý, ale nestála tam voda. Vodu použijeme ideálně převařenou a vychladnutou :o). Dále na povrch poklademe (měkkou pinzetou) nebo "posolíme" semínka. Je dobré mít v nádobě pouze jeden druh rostliny a označit si ji např. plastovým štítkem. Nádobu uzavřeme a umístíme na světlé místo (ne přímé slunce).

Výsev: Naplnění kelímků Výsev: Rozmístění větších semen a uzavření nádoby

Závěr

Dobrým znamením je orosení nádoby - tu necháme uzavřenou tak dlouho dokud se rostlinky nezačnou dotýkat víčka. Potom víčko odstraníme a rostlinky průběžně zaléváme.

Kaktusy